СВАР. Досвід підготовки та здачі

Пост обновлен 7 мар. 2019 г.

В цій статті я хочу поділитись своїм досвідом підготовки та здачі сертифікації СВАР, тим, що мені допомагало, та тим, що варто було знати раніше, а також мотивувати колег, які ще тільки планують чи вже розпочали підготовку.


Ціль. План. Мотивація

Про ціль. Постановка цілі для мене звучала так: СВАР сертифікат і як похідні, та не менш важливі - отриманий досвід, знання і знайомства в процесі підготовки, плюс інші нематеріальні цінності, такі як: прокачка резюме, право оновити підпис в електронному листуванні, потішити своє ЧСВ та, врешті решт, право авторитетно заявляти свою думку про сертифікації взагалі та конкретно СВАР.

Про план. На момент, коли я вирішила розпочати підготовку, я вже виконала “домашнє завдання” і зібрала всю доступну інформацію про сертифікацію. Я знала критерії, які повинен виконати спеціаліст, щоб подати заявку, знала як я виконаю кожний пункт цих критеріїв, перечитала всі наявні на той час відгуки від колег, які пройшли підготовку та сам екзамен, а деякі інформативні статті (як ось ця) знала майже напам”ять.

В результаті, в мене були якісні вхідні дані, була ціль, і відповідно, я змогла скласти для себе поетапний план роботи з прив”язкою до дат. Детальніше про план згодом.

Про мотивацію. В кожного своя, але вона повинна бути достатньо сильною, щоб підтримувати бойовий дух і внутрішнє бажання добровільно йти до кінця. Для мене особисто найбільше мотивуватись допомогав сам факт існування СВАР як такої. Перефразовуючи Джорджа Меллорі, легендарного покорителя Евересту, відповім на питання Чому? - Тому що вона (сертифікація) є і я можу.


Детальніше про план.


Отже, план виглядав наступним чином:


 1. Прочитати ВАВОК перший раз, ознайомитись з основними концепціями і термінологією. Виконано приблизно за 2 місяці.

 2. Написати конспект по прочитаному. Насправді цей пункт не був в початковому плані, але оскільки я чекала можливості виконати пункт №3, тому конспект сам просився написатись і був закінчений за ~ 1 місяць.

 3. Прийняти участь у тренінгу по бізнес аналізу на основі ВАВОК (5 днів) в першу чергу для отримання знань і практичних навичок і відповідно годин професійного розвитку (PDU) для подачі заявки.

 4. По закінченню тренінгу подати заявку. Виконано за кілька днів.

 5. Купити доступ до онлайн симулятора тестів Watermark Learning. На практиці добре показав себе підхід проходити тести по розділам ВАВОК і паралельно перечитувати саму книгу стільки разів, скільки потрібно. На цьому етапі я детально прочитала ВАВОК другий раз, на швидку проглянула третій разом з книгою CBAP Study Guide від Watermark Learning. Це зайняло 2 місяці.


Загалом підготовка зайняла 5-6 місяців.


Я розумію, що план не претендує на універсальність, але він добре підійшов особисто мені і моєму способу навчатись.


Lessons Learned.

 • Потрібно добре замотивуватись. СВАР - шлях нелегкий і вимагатиме повної віддачі. На початку я витрачала годину-дві в день на підготовку. За кілька тижнів до дати екзамену я вже витрачала 4-6 годин на день. Більше 6ти годин в день не виходило, тому що мозок починав плавитись і просив перепочинку.


 • Справжня підготовка починається після подачі заявки і при роботі з онлайн симулятором. Важливо пам”ятати, що питання не мають єдиної правильної відповіді. Тобто технічно тільки одна відповідь зараховується як правильна, але вона може бути просто правильніша, ніж всі інші. Тому важливо розуміти, чому саме якась відповідь неправильна, якщо відкидаєш її. Симулятор в цьому плані дає пояснення чому одна відповідь правильніша, а інша ні.


 • Мій особистий урок полягає в тому, що при роботі з симулятором потрібно було пройти повний тест якомога раніше. Я почала з так званих drills і детально закопувалась в кожний розділ, намагаючись довести відсоток правильних відповідей до ~90%. Одні розділи давались легко, а інші дуже важко. Коли я вже починала розуміти, що механічно відповідаю на питання, тому що просто пам”ятаю правильну відповідь, я переключалась на наступний розділ.


 • Питання в drills відрізніються від питань на повній симуляції. Drills більше для роботи з термінологією, повторюваними трендами (підходами, які повторюються в усьому ВАВОК). Повний тест більш схожий на реальний, має більше задач на розрахунки. Тому розділ Techniques як би назвала найважливішим, бо якраз він навчає як потрібно вирішувати задачі. В моєму випадку довелось поспіхом повторювати техніки за кілька днів до екзамену, що додало стресу до процесу.


 • Повторюсь, що потрібно добре розумітись на техніках і підкреслю, що саме на фінансових формулах на діаграмах. Мені попалось одне питання, де я точно була впевнена, яку саме формулу застосувати, але результату моїх підрахунків не було в жодному запропонованому варіанті відповіді :) Це плавно підводить до наступного пункту.


 • Якщо не знаєш правильну відповідь, вибирай варіант В. Цю пораду я прочитала в книзі від Watermark Learning. Суть ідеї в тому, що варіант В - це найчастіше правильна відповідь порівняно з іншими варіантами. Що я і зробила. Хоча статистики, яка підтверджує чи спростовує це твердження в книзі не було наведено.