top of page

Український ринок IT аутсорсингу. Камо грядеші?

Обновлено: 28 мар.

Розвиток IT –галузі в Україні до недавного часу був радше екстенсивним, шляхом нарощення кількості офісів та кількості фахівців в них. Паралельно з розміром ринку зростала і середня зарплата яка повільно але невпинно почала знищувати цінову перевагу у порівнянні з іншими off-shore країнам накшталт Індії та Філіпін. Як контрвідповідь відбувається те, що відбувається - нарощення експертизи шляхом підбору більш складних проектів, рух в інші галузі , наприклад automotive та спроби трансформації стандартного bodyshop в IT consulting company, яка працює зі значно вищою маржинальністю, надаючи послуги з високою доданою вартістю.

Слід зауважити, що це не є унікальний тренд, який притаманний лише Україні. Якщо прослідкувати еволюцію аутсорс галузі, то можна побачити, що типові external outsource вендори роблять те ж саме. Але я б сказав, що є дві відмінності глобальних трендів від українських.


По-перше, активна політика поглинань компаній, які мають глибоку галузеву експертизу та хорошу клієнтську базу. З власного досвіду: коли навчався на MBA в бізнес-школі, ближче до кінця навчання розпочався традиційний захід Career Fair куди приходять роботодавці свататись. Уявіть собі моє здивування, коли я побачив презентацію індійського аутсорсера Infosys, яку представляла випускниця школи попереднього року. Вакансії не в Бангалорі, а в Лондоні, де Infosys представлений завдяки купівлі Lodestone Management Consultants, SAP інтегратора з пулом проектів у європейській промисловості. Але мабуть найбільш наочним прикладом є Accenture, який скупляє компанії чи не щомісяця. Мені найбільше запамяталась купівля Fjord, однієї з найвідоміших дизайн-студій в світі з 25 офісами, розкиданими по всіх континентах ( за винятком Антарктиди J) і понад тисячою UI/UX експертів. Щоб зрозуміти масштаб, просто порівняйте цю цифру з кількістю дизайнерів у Вашій компанії.


По- друге, значно більший фокус на он-сайтній присутності, аж до відкриття та розвитку повноцінних розробницьких офісів біля замовника. Або продаж сервісних підрозділів компанії-замовника вендору, який ставить їх собі на баланс. Наведу приклад знову ж таки Infosys ( чесно, це не реклама). Вони відкрили Delivery center в Мілуокі щоб бути ближче до свого ключового клієнта у Вісконсині - Harley Davidson. Передувало цьому підписання 5-річного контракту. В Україні люблять кепкувати з індусів, але мені цікаво, чи мають наші компанії такий рівень довіри і лобіювання на американському ринку, чи багато у нас таких контрактів? Щодо схеми продажу сервісних підрозділів від клієнта вендору, вона має ряд прагматичних міркувань. Корпорація-клієнт позбувається non-core business, усіх цих white-collar юніонів, які вимагають 20 доларів в годину, медстраховок та пенсій. Вендори з країн, що розвиваються, є менш сентиментальними і, як правило, частину роботи перекидають offshore, частину персоналу перенавчають , частину … (ви зрозуміли :). Як правило, це теж йде як поступовий кількарічний transition.


Однак екпансія не йде винятково лише з боку традиційного аутсорсу. IT-розробкою зацікавились консервативна галузь управлінського консалтингу та аудиту. За останні 3-4 роки кожен гравець вважав своїм обов’язком якщо не купити компанію з цього сектору, то створити внутрішню практику, присвячену digital transformation, щоб це не означало. Враховуючи, що виручка традиційного аудиту стагнує, а консалтинг завжди підпорядковувався віянням моди та технічному прогресу, це очікувано. Що неочікувано, то це швидкість, з якою росте ця палітра послуг. Якщо говорити про український ринок, то ми бачимо KPMG, який створив Product Development Center у Києві та PricewaterhouseCoopers , який відкрив у Львові Shared Services Center і розвиває напрямок аутсорсних послуг, включаючи IT.

Наскільки буде успішною ця ініціатива покаже час, але у нас під носом, у сусідній Польщі справжній бум на аутсорс. Польщу часто називають back-office Європи через стрімку експансію в останні 5-10 років. Можна заперечити, що і у нас галузь росте швидкими темпами. Але якщо в нас компанії виступають своєрідним проксі, ширмою між західними замовниками та ФОПами, особливо не афішуючи клієнтську базу, то у Польщу заходять не соромлячись великі корпорації з списку Fortune 500 та серйозний консалтинг, який власне і обслуговує цих великих корпоративних клієнтів.


Що все це означає на мою думку для українського ринку і в якій послідовності :

  • Поступове укрупнення та консолідація компаній з топ-50. Декілька компаній напівофіційно оголосили про дуже амбітні плани по росту в 2019 році. Нагадаю, що єдиною великою угодою за останні два роки було поглинання IntroPro Люксофтом.

  • Поступова корпоротизація, яка відбувається в декілька шляхів: IPO, продаж міноритарної частки інвесторам тощо. Частково ми спостерігаємо це вже зараз на прикладі Intellias та Ciklum.

  • Скупка вітчизняних гравців зовнішними компаніями ( Altran купив Lohika, Ericcson придбав Ericpol).

  • Відкритя власних R&D центрів закордонними компаніями в Україні. Все ще TBD.

Що це означає для Business Analysis спільноти? Я налаштований помірно-оптимістично. З одного боку, ринок зростає та переконаний, зростатиме кілька наступних років, але з іншого вхідний поріг буде рости, достатньо глянути на вимоги на вакансії сьогодні та 5-річної давнини. І ця прірва буде і далі рости.

На додачу до суто бізнес-аналітичних навичок будуть вимагатись грунтовні галузеві знання. Вже зараз я бачу колег, які працюючи бізнес-аналітиками здобувають фінансову кваліфікацію CFA, перестає бути рідкістю закордонна магістратура та MBA. Бути дженералістом і перескакувати з галузі в галузь на проекти, прочитавши кілька книжок та прослухавши курс на Курсері стане все важче і важче.


Прихід нових гравців в аутсорс також змінить правила відбору. Замість розслаблених розмов «за життя», попередній досвід та перевірки теоритичних засад по BABOK прийдуть MCQ-тести, вирішення реальної бізнес-проблеми в умовах обмеженого часу та інформації та fit Interview. Якщо Ви гадаєте, що це просто, раджу спробувати свої сили у, скажімо, MBB, Святій Трійці управлінського консалтингу: McKinsey, BCG та Bain.


Ми поміняємось місцями з клієнтом, і якщо зараз зазвичай ми вислуховуємо замовника і ретранслюємо це в ті чи інші артефакти, то в майбутньому клієнт буде уважно слухати нас як консультантів і буде готовий платити за це. Вчитися ще ніколи не було так актуально, друзі :)


Тренинги от "Art of Business Analysis":

1 112 просмотров0 комментариев

Comments


bottom of page