top of page

Процес відбору працівників в management consulting. Як гартується сталь.

Обновлено: 18 янв. 2019 г.

У попередній статті я мимохідь зачепив процес відбору в топові консалтингові компанії . У сьогоднішньому матеріалі спробую коротко розповісти про це трохи детальніше на прикладі McKinsey. Їх найбільші конкуренти Boston Consulting Group та Bain майже ідентичні в цьому плані.


Людина з досвідом 0-5 років може претендувати на наступні позиції : Business Analyst , Senior Business Analyst та Associate. Нехай вас не вводить в оману назва позиції Business Analyst. Попри співзвучність вона має сильні відмінності від класичного Business Analyst. Як правило, на бізнес-аналітика беруть свіжоспечених випускників, у кого є трохи досвіду може претендувати на Senior Business Analyst. У кого є побільше досвіду і/або MBA – подають на Associate. Різниця між цими ролями полягає у рівні відповідальності та об’ємах роботи, плюс Associate курує роботу команди аналітиків. Якщо порівняти з нашою звичною термінологією, то це Lead Business Analyst.


Перше коло пекла- screening. Театр починається з вішалки, а тернистий шлях апліканта - з CV. Резюме повинно бути чітким та по ділу, одна, максимум дві сторінки. Не потрібно давати весь літопис всіх проектів, конференцій та курсів за останні декілька років. Вказуйте те, за що справді горді. Чим крутіший вуз, клієнт чи компанія, де ви працювали чи вчилися – тим більше шансів у вас виділитись з юрби претендентів. Ви будете сміятись, але університетські оцінки та круті ачівки з позаробочого життя теж мають вагоме значення . У вас має бути selling point - знайдіть його.

На додачу до резюме обовязково просять Cover Letter. Мотиваційний лист – це наразі рідкісний звір в українському IT, але раджу не відноситись до цього як до блажі та формальності. І резюме, і мотиваційний лист вичитують, а за результатами відсікають більшість ноунеймерів та неадекватів.


Другий етап - це PST ( Problem Solving Test). Ознайомитись з пробниками можна на корпоративному сайті . Для вирішення тесту дають годину часу та 26 питань, які базуються на інформації з трьох гіпотетичних бізнес-кейсів. Компанія не розкриває точний результат, тільки «зарах» або ні. Але за оцінкою учасників подій, прохідний бал на рівні 70%+. Питання самі по собі нескладні, тестують логіку, елементарну математику та увагу до деталей, дуже схоже на е